Dziś jest czwartek, 18 kwiecień 2024. Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy

Plan spowiedzi oraz Triduum Paschalnego i świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

2020-04-06
Plan spowiedzi oraz Triduum Paschalnego i świąt Zmartwychwstania Pańskiego.
Szczegółowy plan obchodów w naszej parafii oraz wskazania.
Plan obchodów Triduum Paschalnego i Wielkanocy

I. Liturgia Wielkiego Czwartku rozpocznie się o godz. 18.00.

Msza Święta Wieczerzy Pańskiej upamiętnia ustanowienie sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Jest to szczególny dzień modlitwy za kapłanów, dlatego z całego serca dziękujemy za każdą modlitwę w naszej intencji. Pamiętajmy szczególnie o kapłanach, którzy służyli nam swoją posługą kapłańską oraz udzielali nam sakramentów świętych.
Módlmy się też o dobre i liczne powołania do stanu kapłańskiego i zakonnego.
Po mszy świętej adoracja Najświętszego Sakramentu do godz. 22.00.

II. Liturgia Wielkiego Piątku rozpocznie się o godz. 18.00.

a) Wielki Piątek jest jedynym dniem w ciągu roku, kiedy nie sprawuje się Eucharystii. Pan Jezus złożył Ofiarę z samego Siebie na drzewie Krzyża za zbawienie świata, dlatego Krzyż znajduje się w centrum liturgii Wielkiego Piątku. Szanujmy krzyż, jako znak świętej wiary i naszego zbawienia. Zachęcamy w tym dniu do większej pobożności i refleksji nad zbawczą ofiarą Pana Jezusa.
b) O godz. 15.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia, która jednocześnie rozpocznie nowennę do Bożego Miłosierdzia oraz nabożeństwo Drogi Krzyżowej.
c) Adoracja Najświętszego Sakramentu w tabernakulum od godz. 10.00, natomiast adoracja przy Bożym Grobie po zakończeniu liturgii do godz. 22.00.
d) W Wielki Piątek zachowujemy post ścisły, tzn. nie spożywamy pokarmów mięsnych oraz tylko jeden posiłek do syta i dwa lekkie.
e) Postarajmy się aby w tym dniu indywidualnie odprawiać Drogę Krzyżową lub też uczestniczyć duchowo poprzez transmisję np. w Radiu Maryja o godz. 15.00.

III. Wielka Sobota.

Z racji na ograniczenie liczby wiernych w kościele nie ma możliwości organizowania tradycyjnego poświęcania pokarmów. Wszyscy parafianie są zachęcani do odmówienia modlitwy błogosławieństwa pokarmów we własnym domu na rozpoczęcie rodzinnego śniadania wielkanocnego. Tekst takiego błogosławieństwa znajduje się na stoliku obok świec CARITAS oraz dostępny jest na stronach internetowych naszej parafii.
W czasie Triduum Paschalnego a więc w Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę w przedsionku kościoła będzie postawione naczynie z wodą święconą. Wodę możemy zabrać do domu w przyniesionych przez siebie naczyniach, aby poświęcić pokarmy wielkanocne. Wodę nalewamy do miseczki, która znajduje się pod kranikiem zbiornika. W tym celu naciskamy od góry kranik i nalaną do miseczki wodę przelewamy do swojego naczynia. Całą operację wykonujemy w rękawiczkach ochronnych, które prosimy ze sobą zabrać z domu.
Indywidualna adoracja Pana Jezusa przy Bożym Grobie od godz. 10.00 do 20.00.

IV. Liturgia Wigilii Paschalnej Zmartwychwstania Pańskiego o godz. 20.00

W Niedzielę Wielkanocną oraz drugi dzień świąt Zmartwychwstania Pańskiego msze święte będą sprawowane według stałego planu tj. o godz.: 8.00, 9.30, 11.00, 12.30 i 18.00.
(w niedzielę nie będzie mszy świętej rezurekcyjnej o godz. 6.00).

Spowiedź

Z racji obowiązku przystąpienia do spowiedzi wielkanocnej informujemy, że mamy czas do wypełnienia tego przykazania do końca maja br. kiedy to będziemy przeżywać zakończenie okresu wielkanocnego. W obecnej sytuacji do spowiedzi możemy przystąpić według stałego planu spowiedzi czyli kwadrans przed godz. 8.00 oraz po południu podczas wystawienia Najświętszego Sakramentu o godz. 17.30. Dodatkowo w tym tygodniu będzie możliwość spowiedzi podczas adoracji w kościele w Wielki Czwartek i Wielki Piątek od godz. 20.00 do 22.00 oraz w Wielki Piątek i Wielką Sobotę od godz. 15.00 do 16.00. Zachowujemy wtedy obowiązek max. 5 osób obecnych w kościele.