Ogłoszenia duszpasterskie na II Niedzielę Adwentu 2023 r.

Ogłoszenia duszpasterskie na 10 grudnia 2023 r.
1. Dzisiaj rozpoczynamy rekolekcje adwentowe, którym przewodniczy ks. Adam Krzykała – proboszcz parafii pw. NSPJ w Ładzinie k/Wolina. Serdecznie zachęcamy do przygotowania serc na święta Bożego Narodzenia, poprzez udział w rekolekcjach, które potrwają do środy włącznie. Rekolekcje odbędą się pod hasłem: CZAS SZYTY NA MIARĘ. Podczas rekolekcji Msze Święte z nauką rekolekcyjną będą sprawowane codziennie o godz. 8.00 i 18.00 oraz dodatkowo o godz. 19.30. Nauka rekolekcyjna dla dzieci codziennie o godz. 17.00. Z racji rekolekcji nie będzie Mszy Świętych roratnich o godz. 7.00. Do RORAT powrócimy w czwartek. Pamiętajmy, aby w czasie rekolekcji – jeśli jest taka potrzeba – przystąpić do spowiedzi świętej. Ofiary składane podczas kolejnych dni rekolekcji, będą naszym darem wdzięczności za posługę ks. Adama.

2. Na stoliku obok wejścia do zakrystii znajdują się poświęcone opłatki na stół wigilijny. Ofiary z opłatków są przeznaczone na utrzymanie Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie. Można także nabyć świece CARITAS Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, sianko oraz kartki świąteczne. Przy wyjściu z kościoła znajduje się choinka Fundacji Małych Stópek. Zachęcamy do pobrania papierowej bombki, na której znajdują się informacje, w jaki sposób można wspomóc działalność fundacji a szczególnie akcji „Paczuszka dla maluszka”. Fundacja w ub.r. przekazała dary o wartości ponad 13 milionów złotych, które trafiły do domów samotnej matki, domów dziecka i hospicjów w całej Polsce. Osoby, które pobrały Torby Miłosierdzia prosimy, aby przynosić je do kościoła w godzinach odprawiania Mszy Świętych lub o godz. 15.00 i zostawiać obok choinki Fundacji Małych Stópek. Wzorem ubiegłego roku planujemy zorganizować wigilię dla osób samotnych i ubogich, dlatego prosimy o zgłoszenia do księży lub pań z CARITAS-u osób, które moglibyśmy zaprosić na taką wigilię.

3. W związku z pierwszym terminem ferii szkolnych tegoroczna wizyta duszpasterska, czyli kolęda rozpocznie się zaraz po świętach Bożego Narodzenia. Wzorem ostatnich lat prosimy o zgłoszenia na kartkach chęci wspólnego spotkania i modlitwy oraz poświęcenia domu i mieszkania. Kartki wraz z urną, do której prosimy składać zgłoszenia znajdują się na stoliku obok gazet. Prosimy, aby zapytać sąsiadów, którzy z racji choroby lub wieku już nie mogą sami przyjść do kościoła o ewentualną chęć zgłoszenia kolędy i przekazanie zgłoszenia w ich imieniu. Osoby starsze
i niepracujące prosimy o zaznaczenie godzin w ciągu dnia tj. 10.00 - 14.00, natomiast pozostałe od godz. 16.00 (z ewentualnym uzwględnieniem, że z racji pracy dopiero po 18.30). Serdeczna prośba ks. proboszcza, aby zaznaczyć jego osobę, ale tylko u tych, u których jeszcze ks. proboszcz nigdy nie był nigdy z wizytą duszpasterską. Prosimy, aby nie odkładać zgłoszenia, ponieważ chcielibyśmy w wigilię, która w tym roku będzie zarazem 4 Niedzielą Adwentu podać plan kolędy.

4. Dzisiejsza niedziela w Kościele w Polsce, to XXIV Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie, czyli szczególnie naszym Rodakom, którzy zostali za wschodnią granicą. Zbiórka ofiar do puszek na ten cel w naszej parafii, odbędzie się w przyszłą niedzielę.

5. W liturgii Kościoła wspominamy: w środę św. Łucję – dziewicę i męczennicę a w czwartek św. Jana od Krzyża – kapłana i doktora Kościoła.

6. W środę przypada 42 r. wprowadzenia stanu wojennego, natomiast w przyszłą niedzielę przypada 53 rocznica tzw. wydarzeń grudniowych 1970 r., które miały także swoje tragiczne skutki w Szczecinie. Plan obchodów: sobota 16 grudnia br. o godz. 12.00 modlitwa na Cmentarzu Centralnym przy grobach Ofiar Grudnia ’70, natomiast w niedzielę 17 grudnia br. o godz. 9.30 zostanie odprawiona Msza Święta pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa Metropolity Andrzeja Dzięgi w parafii pw. św. Stanisława Kostki (kościół obok stoczni), potem o godz. 11.45 modlitwa przed Bramą Stoczni, a o godz. 13.00 Marsz Pamięci Ofiar Grudnia ’70, zakończony modlitwą przed pomnikiem Anioł Wolności. Serdecznie zapraszamy do udziału.

7. Na stoliku obok gazet znajdują się książeczki z kolędami oraz obrzędami wigilii. Można je pobrać bezpłatnie. Tam też znajdziemy etui na lekarstwa, które otrzymaliśmy do rozdania, więc jeśli ktoś takie potrzebuje, może również je bezpłatnie zabrać.

8. Polecamy prasę katolicką. Tygodnik NIEDZIELA pisze o przestępstwach dokonywanych przez nieletnich i myślach samobójczych wśród młodzieży oraz konsekwencjach in vitro, natomiast GOŚĆ NIEDZIELNY przedstawia sylwetkę nowego nuncjusza apostolskiego w Polsce oraz odpowiada na pytanie, jaki był naprawdę Napoleon Bonaparte. Polecamy także nowy i bardzo ciekawy cykl publikacji GOŚCIA NIEDZIELNEGO pt. Historia Kościoła. Najmłodszym dzieciom polecamy nowy numer miesięcznika STAŚ a dzieciom starszym nowy numer MAŁEGO GOŚCIA NIEDZIELNEGO. Zachęcamy do lektury.

9. Dziękujemy za wspólne uwielbienie Boga w dzisiejszej liturgii oraz złożone ofiary. Jednocześnie wszystkim wiernym, składamy serdeczne życzenia wielu łask Bożych oraz ufnego i radykalnego podążania za Jezusem Chrystusem na wzór św. Jana Chrzciciela.

10. W tym tygodniu pożegnaliśmy naszych parafian: + Mariana Miśka z ul. Kamieńskiej, + Helenę Wroniecką z ul. Szybowcowej oraz + Elżbietę Tańską. W ich intencji oraz za Zmarłych z naszych rodzin pomódlmy się wspólnie: Wieczny odpoczynek…