Dziś jest wtorek, 7 maj 2024. Imieniny: Gustawy, Ludmiły

Ogłoszenia duszpasterskie na II Niedzielę Wielkiego Postu 2024 r.

Ogłoszenia duszpasterskie na 25 lutego 2024 r.
1. Dziękujemy za ofiary złożone przed tygodniem do puszek, na rzecz osób poszkodowanych
w wojnie prowadzonej na Ukrainie. Zebrane zostało 2038 zł. Bóg zapłać za te ofiary.

2. Dzisiaj przeżywamy niedzielę misyjną „Ad Gentes” tzn. do ludów, czyli skierowaną do ludzi, wśród których prowadzona jest działalność misyjna. Jest to Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami. Działalność misyjną można wesprzeć wysyłając SMS o treści MISJE pod numer 72032 (koszt 2,46 zł.). Dziś powinna być prowadzona zbiórka ofiar do puszek na misje, ale ponieważ była już jedna w minioną niedzielę, dlatego przekażemy na ten cel część ofiar składanych do kandelabra, dlatego możemy także w ten sposób wesprzeć dziś misjonarzy ofiarą i modlitwą. O działalności misyjnej warto poczytać na stronie internetowej www.adgentes.misje.pl

3. W tym tygodniu będziemy przeżywać I piątek i sobotę miesiąca. W piątek od godz. 9.00 odwiedzimy chorych w ich domach, natomiast w sobotę o godz. 8.00 Msza Święta i wspólna modlitwa różańcowa oraz rozważanie. Piątek to także Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji Msza Święta o godz. 18.00 w kościele garnizonowym przy Placu Zwycięstwa w Szczecinie a potem koncert orkiestry wojskowej.

4. Przez cały Wielki Post zapraszamy na nabożeństwa wielkopostne tj. Drogi Krzyżowej w piątek
o godz. 17.00 – szczególnie dla dzieci oraz o godz. 18.30 dla dorosłych a także na Gorzkie Żale w niedzielę o godz. 17.15, połączone z kazaniem pasyjnym. W piątek po Drodze Krzyżowej dla dorosłych jest dodatkowo krótka modlitwa i adoracja prowadzona z rozważaniami i śpiewem. Po zakończonych nabożeństwach, można złożyć ofiarę do koszyczków znajdujących się na klęcznikach komunijnych, jako jałmużnę wielkopostną, która zostanie przeznaczona na działalność CARITASU. Poza tymi nabożeństwami, jałmużnę można złożyć bezpośrednio do puszki znajdującej się przy ołtarzu. Pamiętajmy, że jałmużna powinna być wynikiem naszej świadomej rezygnacji z przysługującego nam dobra, a nie tylko datkiem z tego, co nam zbywa.

5. W piątek 15 marca w naszej parafii, po wieczornej Mszy Świętej będzie można wziąć udział
w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej, której droga będzie wiodła m.in. nad Jeziorem Dąbie. Dystans 42 km przemierzamy w ciszy – indywidualnie lub w grupach idących swoim tempem – zatrzymując się w wyznaczonych punktach na odczytanie rozważania. Zapisy w formie elektronicznej według informacji na plakacie w gablocie lub u księży. Można także wybrać się na połowę dystansu wzdłuż jeziora – wtedy prosimy o zgłoszenia bezpośrednio do księży.

6. W niedzielę 17 marca odbędzie się jednodniowa pielgrzymka autokarowa do Górki Klasztornej na Misterium Męki Pańskiej. Wyjazd o godz. 8.00, powrót ok. godz. 21.00. Należy zabrać własny prowiant, ale niewykluczone, że uda się na miejscu zorganizować obiad na miejscu. Koszt wyjazdu (bez obiadu) 70 zł. Zapisy w zakrystii.

7. Od przyszłej niedzieli będzie można zakupić świece oraz baranki wielkanocne.

8. Na czas Wielkiego Postu polecamy powrót do nauczania św. Jana Pawła II, szczególnie jednej z najmniej znanych i chyba najbardziej zapomnianych pielgrzymek do Ojczyzny z 1991 r., kiedy to w oparciu o Dekalog i spotkanie z młodzieżą Papież ukazywał drogi wolności. Polecamy zakup książki pt. Nauczanie wolnego narodu”, która zawiera teksty papieskiego nauczania z tej pielgrzymki. Książkę można obejrzeć przy stoliku z gazetami i zapisać się na okazjonalny zakup w cenie 30 zł. (normalna cena 45 zł.). Polecamy także drugą książkę pt. „Tyrania postępu”, która niezwykle celnie diagnozuje obecną sytuację w świecie oraz trendy rozwojowe zarówno kulturowe, polityczne, jak i religijne w Polsce i Europie. Koszt zakupu 60 zł. (przy normalnej cenie 79 zł.). Zachęcamy do zapisywania się i zakupy tych książek.

9. Na prośbę Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, od dzisiaj do V Niedzieli Wielkiego Postu, na zakończenie Mszy Świętej zamiast modlitwy do Świętego Michała Archanioła, będziemy się modlić za naszą Ojczyznę słowami modlitwy św. Andrzeja Boboli. Ta intencja niech towarzyszy także naszej codziennej modlitwie.

10. Polecamy prasę katolicką. Tygodnik NIEDZIELA pisze o sensie celibatu oraz o tym, jak post uśmierza wady, natomiast GOŚĆ NIEDZIELNY pisze o tym, kim są bracia zakonni oraz o depresji. Wszystkim wiernym polecamy nowy numer bezpłatnego czasopisma DOBRE NOWINY, które znajduje się w kruchcie, przy wyjściu z kościoła a w którym przypomniana została nam ponownie bł. Rodzina Ulmów, której 80 r. męczeńskiej śmierci obchodziliśmy
w dniu wczorajszym. Zachęcamy do pobrania i lektury.

11. Dziękujemy za wspólne uwielbienie Boga w dzisiejszej liturgii oraz złożone ofiary. Jednocześnie wszystkim wiernym, składamy serdeczne życzenia głębokiego przeżycia okresu Wielkiego Postu, dobrych postanowień i pogłębienia ducha modlitwy, poprzez które przemieni się nasze serce.

12. W dniu wczorajszym papież Franciszek przyjął rezygnację z urzędu biskupa naszego księdza arcybiskupa Andrzeja Dzięgi. Do czasu mianowania nowego biskupa obowiązki zarządzania diecezją przejął biskup koszalińsko-kołobrzeski Zbigniew Zieliński. Polecajmy dobremu Bogu ks. arcybiskupa seniora Andrzeja i całą naszą archidiecezję oraz Ojczyznę, modląc się słowami modlitwy św. Andrzeja Boboli.