Dziś jest poniedziałek, 16 wrzesień 2024. Imieniny: Edyty, Kornela

Ogłoszenia duszpasterskie na VIII Niedzielę Zwykłą 2022 r.

Ogłoszenia duszpasterskie na 27 lutego 2022 r.
1. Dzisiejsza niedziela rozpoczyna w Polsce 55 Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Pamiętajmy w naszych osobistych modlitwach o wszystkich dotkniętych tym problemem, prosząc w modlitwie, aby podjęli leczenie i wyswobodzili się z tego nałogu.

2. Podczas porannych Mszy Świętych gościmy w naszej wspólnocie ks. bpa Bronisława Biernackiego, który swoją posługę biskupią przez prawie 20 lat pełnił, jako ordynariusz diecezji odesko-symferopolskiej na Ukrainie. Obecnie przebywa w Polsce, w naszej archidiecezji i tutaj zastała go rozpętana wojna.

3. Najbliższa środa to Środa Popielcowa rozpoczynająca Wielki Post. W tym dniu poprzez obrzęd posypania głów popiołem wyrazimy skruchę za nasze grzechy oraz pragnienie nawrócenia. Msze święte w Środę Popielcową będą sprawowane tak jak w każdy dzień tj. o godz. 8.00 i 18.00 oraz dodatkowo o godz. 16.30 (szczególnie dla dzieci i młodzieży) i 19.30 (dla osób pracujących do późniejszych godzin). Ta Eucharystia o godz. 19.30 będzie sprawowana
w intencji o pokój na Ukrainie i natychmiastowe zaprzestanie działań wojennych. Pamiętajmy, że w środę obowiązuje nas post ścisły a więc powstrzymanie się od pokarmów mięsnych oraz trzy posiłki, z czego tylko jeden do syta, natomiast przez cały okres Wielkiego Postu obowiązuje nas powstrzymanie się od udziału w zabawach. W Środę Popielcową papież Franciszek poprosił wszystkich ludzi dobrej woli o modlitwę i post w intencji o pokój na Ukrainie. Biorąc pod uwagę powagę sytuacji oraz włączając się w ten papieski apel, pomyślmy czy nie należałoby w tym roku powrócić do praktyki postu o chlebie i wodzie np. w środę, piątek lub inne wybrane dni.

4. W związku z wojną na Ukrainie potrzebna jest ogromna pomoc materialna dla osób przybywających do naszej Ojczyzny. Jako parafia włączamy się w działanie kościelnej CARITAS i prowadzimy zbiórkę rzeczy, które możemy składać pod wiatą znajdującą się obok plebanii – celowo pod wiatą, aby każdy mógł przyjść o dowolnej porze, miedzy godz. 8.00 a 20.00 przez cały najbliższy tydzień i zostawić ofiarowane rzeczy; my je przeniesiemy do garażu, gdzie będziemy je magazynowali i sukcesywnie przekazywali potrzebującym). Potrzebne są przede wszystkim śpiwory, koce, kołdry, pościel; ubrania; środki higieny osobistej oraz żywność z długim okresem ważności do spożycia. Na chwilę obecną nie zbieramy ubrań, poza czapkami, rękawiczkami, skarpetami, szalikami. Potrzebne są także latarki, baterie, powerbanki, które zostaną wysłane na Ukrainę. Ponadto potrzebna jest pomoc finansowa, dlatego ofiary składane na tacę w Środę Popielcową, będą przeznaczone na pomoc uchodźcom z Ukrainy prowadzoną przez CARITAS (nie będzie wtedy dodatkowej puszki na ten cel, ponieważ ofiary z tacy będą na ten cel przeznaczone). Ponadto na ten cel – jako nasza jałmużna wielkopostna – będą przeznaczone ofiary składane na tacę podczas nabożeństw wielkopostnych.
5. Wraz z rozpoczęciem okresu Wielkiego Postu zapraszamy do gorliwego udziału w nabożeństwach wielkopostnych tj. Drodze Krzyżowej i Gorzkich Żalach. Droga Krzyżowa dla dzieci w piątek o godz. 17.00, natomiast dla dorosłych o godz. 18.30. Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym w niedzielę o godz. 17.15.

6. W tym tygodniu odbędą się spotkania duszpasterskie dzieci przygotowujących się do I Komunii Świętej według ustalonego planu, natomiast w przyszłą niedzielę po Mszy Świętej o godz. 12.30 odbędzie się spotkanie z fotografem.

7. W liturgii Kościoła, w piątek obchodzimy święto św. Kazimierza Królewicza. Poza tym w tym tygodniu obchodzimy I czwartek, piątek i sobotę miesiąca, dlatego w piątek od godz. 9.00 odwiedzimy chorych w ich domach, natomiast w sobotę będzie sprawowana Msza Święta w intencji wspólnoty Żywego Różańca a po jej zakończeniu wspólna modlitwa różańcowa i 15-minutowe rozważanie.

8. W sobotę o godz. 11.00 schola dla dzieci.

9. Polecamy nowe wydania tygodników NIEDZIELA i GOŚĆ NIEDZIELNY. Tygodnik NIEDZIELA pisze m.in. o tym, jak przeżyć Wielki Post z dzieckiem, natomiast GOŚĆ NIEDZIELNY podaje sposoby na skuteczne wprowadzanie w życie różnych umartwień i postanowień – nie tylko wielkopostnych. Wszystkim wiernym polecamy nowy numer bezpłatnego czasopisma DOBRE NOWINY, które znajduje się przy wyjściu z kościoła, zapowiadające m.in. film pt. „CUD GUADALUPE”, który w najbliższy piątek wchodzi na ekrany polskich kin.

10. Dziękujemy za wspólne uwielbienie Boga w dzisiejszej liturgii oraz złożone ofiary. Jednocześnie wszystkim wiernym składamy serdeczne życzenia Bożego błogosławieństwa oraz opieki Świętych Patronów, pamiętając szczególnie o tych, którzy w tym tygodniu przeżywają swoje urodziny, imieniny lub rocznice wydarzeń rodzinnych.